کاروانسرای میامی

 

کاروانسرای میامی مربوط به دوره صفوی است و در میامی، خیابان امام رضا (ع) واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۶۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کاروانسرای چهار ایوانی میامی در سال ۱۰۴۶ ه.ش و در زمان شاه‌عباس دوم ساخته شده است. استان سمنان به واسطه موقعیت محلی و وجود راه های مواصلاتی بین شرق و غرب ایران و همچنین مسیر جاده ابریشم که از چین ، تبت و افغانستان می‌گذشته و به خراسان و سپس حد فاصل کویر و رشته کوههای شمالی متصل می‌شده دارای محل هایی برای توقف و استراحت کاروانها بود. از معروفترین این کاروانسراها، کاروانسرای میامی است.

طبق کتیبه موجود، کاروانسرای مذکور را شاه عباس دوم صفوی بنا کرده است. قلعه میامی در جنوب میامی قرار گرفته است که در حال حاضر خرابه ای بیش نیست. طبق نظر مردم منطقه این خرابه در گذشته مرکز میامی بوده و در زمان حمله مغول ویران گردید .

قلعه اراکی چهار برجی نیز در منطقه میامی در بالای کوه میامی قرار دارد که دروازه آن را از آجر ساخته اند و یک آب انبار   بزرگ در میان آن قرار دارد. در جلوی این قلعه که نزدیک به یکی از قله ها می باشد، آثار حدود دویست خانه رویت می شود . همه راههای بین قلعه و کوه مورد نظر را با سنگ بسته اند که کسی نتواند خود را به آنجا برساند. کاروانسرای میامی که به شماره ۱۷۱۸ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده،قرار است از سوی صندوق حفظ و احیا به مکانی اقامتی و پذیرایی تبدیل شود. این کاروانسرای تاریخی از جمله کاروانسرا های چهار ایوانی است که از دوره صفویه به یادگار مانده است.

 

مشخصات کلی
نام
کاروانسرای میامی
قدمت
دوره صفویه
سازنده
در زمان شاه‌عباس دوم ساخته شده است.
پیشنهادات
آثار و نمونه های مشابه
کاروانسراهای دوره صفوی
نزدیکترین جاذبه های گردشگری
قلعه اراکی
مسیر دسترسی
آدرس
استان سمنان، شهرستان میامی، خیابان امام رضا
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
دستشویی
اقامتگاه
رستوران
بوفه
پوشش شبکه

 

منابع
سازمان میراث فرهنگی استان سمنان
fa.wikipedia.org
chre.ir

از سایت منبع این نوشته دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.