گمرک و شهربانی میرجاوه

میرجاوه دارای صد و اندی آثار تاریخی است اما تمامی این آثار به دلیل نبود بودجه در معرض تخریب قرار گرفته اند. ساختمان ژانداری یکی از این بناهای تاریخی است که از یک سو به دلیل نبود اعتبار به حال خود رها شده و از طرف دیگر گفته می شود نیروی انتظامی قصد دارد تخریب اش کند تا بنایی با شکل و شمایل امروزی از دل آن بیرون بیاورد.

 

ساختمان ژاندارمری میرجاوه یکی از بناهای قدیمی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور است که در کنار ساختمان تاریخی گمرک و اداره پست میرجاوه قرار گرفته است. اما این بنای تاریخی به دلیل نبود هیچ اعتباری به حال خود رها شده است. آن طور که یگان حفاظت مستقر در میرجاوه اعلام می کند، اداره میراث فرهنگی این شهرستان در حالی زیر فشار نیروی انتظامی برای تحویل ساختمان ژاندارمری است که این اثر به محض واگذاری تخریب می شود.

به گزارش دنیای سفر، میرجاوه یکی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان در شرق ایران است. این شهرستان تنها مرز قانونی در جنوب شرق کشور به شمار می رود که رفت آمد سیاحان خارجی و داخلی از این معبر صورت می گیرد. به همین منظور یکی از قدیمی ترین گمرکات کشور مربوط به ساختمان گمرک میرجاوه می شود که قدمت آن به بیش از صد سال می رسد.

ساختمان شهربانی؛ بنای متعلق به اوایل پهلوی که قرار است توسط نیروی انتظامی تملک، کوبیده و دوباره از نو ساخته شود.

این در حالی است که ساختمان ژاندارمری یا همان بنای قدیمی شهربانی یکی دیگر از آثار ثبتی میرجاوه است که بدون آنکه از وضعیت کالبدی مناسبی برخوردار باشد زیر تیغ نیروی انتظامی قرار گرفته است.

«مجتبی نورا» فعال میراث فرهنگی در حالی وضعیت آثار تاریخی میرجاوه را بسیار اسفناک توصیف می کند که به گفته او، بنای تاریخی ژاندارمری، ساختمان گمرک و اداره پست در کنار یکدیگر قرار گرفته اند اما هیچ یک وضعیت مناسبی ندارند.

او می گوید: «ساختمان قدیمی گمرک و ساختمان قدیمی اداره پست متعلق به اواخر دوره قاجاری هستند که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده اند. اما اگر سری به ساختمان قدیمی گمرک بزنید به جای تماشای یک بنای تاریخی حتمن با انبوهی زباله، سگ ولگرد و معتادانی روبرو خواهید شد که گویی جز این بنای تاریخی هیچ مامن دیگری نیافته اند.»

آن طور که نورا می گوید: «ساختمان قدیمی شهربانی هم که متعلق به اوایل پهلوی است و به شماره ۲۵۷۷ در تاریخ ۱۱/۱۱/۷۸ به ثبت رسیده است وضعیتی بهتر از ساختمان گمرک ندارد».

ساختمان گمرک میرجاوه که این روزها محل تجمع معتادان و اراذل و اوباش شده است.

موضوعی که رهبری فرد، یگان حفاظت میرجاوه نیز به تایید آن می پردازد و می گوید: «بناهای تاریخی میرجاوه به دلیل نبود اعتبار رها شده است. در حال حاضر اداره میراث فرهنگی میرجاوه حتی یک کارشناس ندارد و نیروهای متشکل از ۳ نفر از یگان حفاظت و یک کارگر قرادادی می شود.»

این گفته رهبری فرد، تمام گزارش ها از وضعیت بناهای تاریخی میرجاوه به فرمانداری و اداره کل میراث فرهنگی سیستان ارسال شده است اما به دلیل نداشتن بودجه هیچ پاسخی داده نشده است.

آن طور که یگان حفاظت میراث فرهنگی میرجاوه می گوید: «در حال حاضر نزدیک و صد و اندی بنای تاریخی در این شهرستان وجود دارد که نیاز به مرمت و به سازی دارند. ساختمان گمرک و ژاندارمری مملو از معتاد و اراذل و اوباش است. آن ها دیوارها را آتش می زنند و بنا را از بین می برند اما در این سال ها کمترین بودجه ای برای نگه داری این آثار به میرجاوه نرسیده است. یگان حفاظت میراث فرهنگی هیچ گونه تجهیزاتی برای مقابله و سرکشی از این آثار ندارد. به طوری که حتی یک موتورسیکلت برای گشت زنی وجود ندارد و نیروهای یگان حفاظت با پای پیاده به گشت زنی می پردازند.

رهبری فرد ادامه می دهد: «در سال ۸۴ ساختمان گمرک را به صورت نیمه کاره گچ و خاک کردند اما پس از آن هیچ اقدامی انجام نگرفت. در حال حاضر اداره میراث فرهنگی میرجاوه قصد دارد کف این بنای تاریخی را سنگ فرش کند اما با بودجه ای که وجود داشت فقط توانستند نرده ها را تعمیر کنند و در و پنجره ها باقی مانده است. این در حالی است که نیروی انتظامی، اداره میراث فرهنگی میرجاوه را تحت فشار گذاشته تا ساختمان قدیمی شهربانی را تملک کند. ساختمانی که بعد از تملک تخریب و بنای دیگری برای استقرار نیروی انتظامی ساخته می شود.»

از سایت منبع این نوشته دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.