سبک معماری باهاوس یا جنبش باهاوس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سبک معماری باهاوس یا جنبش باهاوس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

سبک معماری باهاوس یا جنبش باوهاوس یک جنبش مدرنیست در قرن بیستم است که در ابتدا مدرسه ای در آلمان و سپس در شیکاگو بوده و ساختار سبک آکادمیک معماری و هنر را نیز تغییر داده است. تقریبا ریشه ی هر اثر مدرنی به باوهاوس و آلمان باز می گردد. یکی از اهداف این جنبش برقراری رابطه بین هنر و صنعت بود. معنی کلمه باوهاوس به نام خانه ی معماری است. در این جنبش از هر گونه تزیین دوری می شده است.

سبک معماری باهاوس یا جنبش باهاوس چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

در ساخت این مدرسه از متریال شیشه به وسعت زیاد استفاده شده است که نور طبیعی را وارد کند و در شب نیز از روشنی چراغ هایش یک حجم زیبا درست کند. از موسسان این مدرسه، والتر گروپیوس، هانس موید، میس وندروهه بودند که جنبش را هدایت می کردند. این مدرسه، آکادمی هنر، نقاشی، معماری، نجاری و… بود. و از سال ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۳ به پرورش هنرمندان پرداخت و نقش مهمی در برقراری پیوند میان طرح و فن داشت و در نهایت این ایده ها شکل یک جنبش هنری به خود گرفت.

تقسیم بندی زمانی مدرسه باوهاوس

این جنبش در آلمان از سال ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۳ بود که شامل سه دوره می شد :

دوره ی اول: وایمار: ۱۹۱۹-۱۹۲۵

دوره ی دوم: دسائو: ۱۹۲۵-۱۹۳۲

دوره سوم: برلین: ۱۹۳۲-۱۹۳۳

سبک معماری باهاوس -2

با روی کار آمدن دولت نازی، مدرسه باوهاوس تعطیل شد و موهولی ناگی مدرسه ی جدید باوهاوس را در شیکاگو ایجاد کرد و بسیاری از معماران جوان به آنجا مهاجرت کردند.

ساختمان و کارگاه های وایمار و دسائو در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است.

طرز تفکر جنبش باوهاوس

عقیده ی آن ها این بود که باید علاوه بر کاربرد هنر، صنعت در آن دخیل باشد. دیوار بین صنعت و هنر برداشته شود. باید کالا دارای هنر باشد و به هنر هم اهمیت داده شود. از خواسته های سبک معماری باهاوس ، کارکردگرایی و بهره گرایی بهینه از مواد و دور بودن از تزیینات بود. آن ها بر این عقیده بودند که همه چیز باید بر اساس نیاز ساخته و طراحی شود. از دیگر نظریات آنها ، استفاده نکردن از نماهای پر از تجملات بود، مخصوصا از اجسامی که صرفا برای زیبا کردن درست می شود.

سبک معماری باهاوس -3

والتر گروپیوس در خصوص ویژگی های معماری عصر جدید اعتقاد داشت که با پایان جنگ جهانی اول دوره ی جدیدی از تاریخ آغاز شده و قصد داشت در مدرسه باوهاوس این سبک معماری جدید را که بازتابی از این دوران است بوجود آورد و اصول ان را به تمام کارهای مصرفی تعمیم بدهد. این اصول شامل ارزان بودن، کارکردگرا بودن و سازگار با تولید انبوه است.

این مکتب هنری همچنان نفوذ جهانی خود را حفظ کرده است.

تولید مبلمان معروف به سبک معماری باهاوس در این دوره

صندلی vasilly chair: سازنده این نوع صندلی، مارسل بروئر بود. این صندلی نماد اصلی جنبش باوهاوس است که از مواد و مصالح جدید در آن استفاده شده است. از ویژگی های این صندلی کم وزن بودن، قابلیت مونتاژ و تولید انبوه داشتن است.

صندلی barcelon chair که توسط میس وندروهه طراحی شده است.

سبک معماری باهاوس -4

مبلمان باوهاوس از From Reveivel Farniture پیروی می کنند. از متریال های جدیدی مانند استیل، فولاد، شیشه، چرم، پلاستیک و چوب های خمیده استفاده می کنند.

از رنگ های مطرح این جنبش زرد، آبی، قرمز، مشکی، سفید و خاکستری است. در کل می توان گفت از رنگ های اصلی و خنثی استفاده می کردند. در کل در این سبک از رنگ بسیار استفاده می کردند.

باوهاوس لامپ نیز یکی از ساخته های این جنبش است که توسط ویلیام فینگر از ترکیب شیشه و فلز ساخته شده است.

ساختمان های مهم سبک معماری باهاوس

سبک معماری باهاوس -5

از جمله مهمترین آثاری که در طول فعالیت باهاوس به دست استادان و مدیران مدرسه ساخته شد، عمارت سامرفیلد و خانه اوته در برلین، خانه اوئرباخ در یانا، برج تریبیون در شیکاگو بوده است. اما شاخص ترین بنای این جنبش، مدرسه باوهاوس در دسائو بوده که توسط گروپیوس طراحی شده است.

از سایت منبع این نوشته دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.