خرید فرش ترکی (ترکیه): چگونه کلاه سرتان نرود

من تازه در کوش آداسی ترکیه بودم ، شهری توریستی در دریای اژه که به دلیل تنوع کالاهای مختلف در بازارهای مختلف شهرت دارد. خریداران غالباً توسط فروشندگان ترکیه ای که چای ، لبخند و دوستی ارائه می دهند ، اغوا می شوند. همه این تصوررا ایجاد می کنند که معاملات بسیار خوبی در راه است ، به خصوص برای فرش ها.

معامله بر سر بهترین قیمت بخشی از این بازی است اما گول نخورید: فروشندگان دقیقاً می دانند چه کاری انجام می دهند ، مخصوصاً در موارد با قیمت بالاتر که از نظر عرض جغرافیایی دارای کیفیت گسترده ای هستند. آنها می دانند که چه چیزی را به عنوان کمترین قیمت قبول می کنند و تقریباً همیشه دانش برتر در مورد مسائل مهم دارند که ارزش واقعی را برای آنچه می پردازید تعیین می کنند. و به یاد داشته باشید ، غالباً ممکن است افراد ناآگاه کالاهایی تقلبی یا “جعلی واقعی نما” با کیفیت پایین تری را خرید کنند ، همانطور که در مقاله ای در سال ۲۰۱۲ در مورد نسخه های واقعی نما و گران قیمت ساعتهای واقعی نما توضیح دادم.

ترکیه به دلیل داشتن فرشهای دستبافت و باشکوه در سراسر جهان شناخته شده است. مسئله این است که فرش ها مانند هنرهای زیبا هستند: مگر اینکه واقعاً بدانید که به دنبال چه می گردید ، فریب خوردن یا کلاهبرداری در خرید چیزی که از کیفیت واقعی برخوردار نیست و به نظر می رسد سرمایه گذاری بدی است آسان است.

الباً ، فرشهای ترکی از ترکیه نمی آیند ، بلکه از ایران ، افغانستان ، پاکستان ، ارمنستان و قفقاز ، ازبکستان و ترکمنستان می آیند. مصرف کننده باید منطقه ای که فرش در آن تولید شده را به عنوان یکی از معیارهای ارزش بداند. اگرچه ممکن است در ترکیه چیزی بخرید ، این کیفیت یا اصالت را تضمین نمی کند ، یا اینکه تضمین نمی کند حتی “فرش ترکی” باشد.

قیمت فرش می تواند از چند صد تا صدها هزار دلار باشد و به عوامل زیادی بستگی دارد. دشواری این است که بسیاری از خریداران و به ویژه گردشگران واقعاً با یک تاجر فرش با اخلاق مواجه نمیشوند. آنها می توانند و معمولاً از عدم تخصص شما سو استفاده می کنند ، قیمت های بسیار بالا را می گیرند و داستان خوبی را جهت سو استفاده از ساده لوحی یا ناآگاهی شما بیان می کنند. به یاد داشته باشید که کار بازرگان بی وجدان گرفتن هرچه بیشتر پول از شما برای کم ارزش ترین کالاها است. بدیهی است که بازرگانانی با اخلاق و آگاه وجود دارند که معاملات خوبی را ارائه می دهند ، اما دشواری کار ، یافتن آنهاست.

من با دو متخصص فرش بسیار معتبر ملاقات کردم. یکی در کوش آداسی و دیگری در پیتسبورگ ، پنسیلوانیا برای بحث در مورد اینکه چگونه خریداران بالقوه می توانند در خرید فرش های شرقی که نمایندگی ندارند گمراه شوند. من فهمیدم که این یک کار بسیار پیچیده و پر از میادین مین برای افراد غیر متخصص است.

مصاحبه من با رمزی ساری را تماشا کنید. او در سراسر ترکیه مغازه دارد و از سال ۱۹۴۹ به همراه خانواده اش در این تجارت مشغول فعالیت بوده اند. او مشتریان زیادی در ایالات متحده و اروپا دارد و فهرستی باورنکردنی فرش از ترکیه ، پاکستان ، ایران و افغانستان دارد. بیشتر آنها در روستاهای کوچک با دست بافته می شوند که تولید یک فرش معمولاً بیش از یک سال طول می کشد.

چه به دنبال خرید فرش در ترکیه باشید یا هرجای دیگر ، موارد اصلی وجود دارد که باید به دنبال آنها باشید و آنها را در نظر بگیرید. تفاوت زیادی در هزینه ، مواد ، طرز کار ، رنگ ، رنگ ، بافت و بسیاری دیگر از شاخص های کیفیت وجود دارد. فرش نوعی هنر زیبا است و شکل ظاهری آن تنها بخشی از داستان است. به یاد داشته باشید که فرش های خوب برای مدت زمان طولانی دوام می آورند و می توانند علاوه بر فضای خانه و محل کار و دکوراسیون شما ، سرمایه گذاری خوبی نیز داشته باشند.

ریچارد شهادی در پیتسبورگ مستقر است. خانواده وی از سال ۱۹۰۸ قالیچه می فروشند و در سراسر ایالات متحده نمایندگی دارند. عمق درک او از این تجارت بلافاصله مشخص میشود. مصاحبه من و ریچارد را که مستقیم و صریح در مورد همکاران بازرگان فرش است ، مشاهده کنید.

در اینجا پیشنهادات Remzi Sari و Richard Shehady در مورد اینکه اگر در بازار خرید فرش ترکی هستید به دنبال چه چیزی باشید:

دسته های اساسی فرش ترک را درک کنید: چهار نوع وجود دارد. هاه (فرشی با کرک pile) ، گلیم ، جاجیم (cicim) و سماک. Hah می تواند در هر پیکربندی و نقشی موجود باشد. به طور کلی ضخامت بیشتری دارند زیرا در نحوه بافت دو گره دارند. گلیم ، جاجیم و سماک همه یک بافت مسطح است اما جاجیم دارای پوشش اضافی است و سماک گلدوزی را به cicim اضافه می کند. این انواع فرش (گلیم ها) همه بدون گره ساخته می شوند ، بنابراین نازک تر و سبک تر هستند و مانند فرش های پرز گره دار بالا نمی مانند. آنها می توانند در کف و به عنوان دیوارپوش استفاده شوند.
نوع گره ها و تراکم در اینچ مربع: فرش با توجه به تراکم گره های آن ارزیابی می شود. فرش ها با گره زدن پشم ، ابریشم یا پنبه به هم از طریق دو روش ساخته می شوند که این امر بسیاری از عوامل دیگر و نحوه پوشیدن آن را کنترل می کند. تراکم بافت بیشتر به معنای فرش بهتر است.

هرچه تعداد گره در هر اینچ مربع بیشتر باشد ، بافت محکم تر است و از این رو طول و شکل ظاهری آن بیشتر است. حداقل تعداد ۱۲۰ گره در هر اینچ مربع یا بالاتر نشان دهنده بافت دقیق تر است ، اما تعداد فرش های گران قیمت بسیار بیشتر است.

فرش در کجا ساخته شده است و توسط چه کسی: یک تاجر فرش قانونی ، کالاهای خود را می شناسد و همچنین اینکه کجا و چگونه ساخته شده است. او کارگران ، تاریخچه آنها و حقایق مربوط به روستای آنها را می داند. اگر قبل از سال ۱۹۷۰ تولید شده باشد ، شما در حال خرید یک اثر هنری ، تاریخی و یک داستان هستید. سوالات زیادی بپرسید ، به خصوص اگر هزینه زیادی برای خرید خود خرج می کنید.
اندازه و شکل فرش: فرش ها در اندازه های مختلفی وجود دارند ، یا می توان آنها را بصورت سفارشی خرید. قبل از خرید فرش باید تصور کنید که کجا را مفروش خواهید کرد و اندازه تقریبی آن چه باشد.
مواد: از سه ماده اولیه برای ساخت فرشهای ترکی استفاده می شود: پنبه ، ابریشم و پشم یا مخلوطی از این مواد. قیمت اغلب با توجه به ماده ودستباف یا ماشینی بودنش تعیین می شود. گرانترین آن معمولاً از ابریشم ساخته می شود و ظاهری کاملاً متفاوت از پشم یا پنبه دارد و معمولاً جلای زیبایی دارد.
رنگ ها ، رنگ و الگو: رنگ همه چیز است و پایه انواع رنگ هایی است که استفاده می شود. این امر نه تنها قیمت ، بلکه زیبایی و زندگی فرش و مقاومت آن در برابر محو شدن را تعیین می کند. رنگ های طبیعی از رنگ های شیمیایی ارزش بیشتری دارند و رنگ را بهتر حفظ می کنند. رنگ های فرش اغلب وابسته بوده و در منطقه ای که قالیچه ساخته شده منحصر به فرد است و یک بازرگان آگاه می تواند از رنگ و منشا و کیفیت چیزهای زیادی بگوید. الگوهای واقعی رنگ نیز حکایت از یک داستان دارد و طرح های مختلفی وجود دارد که به هزاران سال قبل برمی گردد.

این الگوها در فرش های قدیمی که با دست ساخته می شوند شایع است. آنها اغلب توسط بافنده ایجاد می شوند تا چیزی در مورد زندگی شخصی خود منتقل کنند. کارخانه های فرش مدرن معمولاً از چنین تفاوت های ظریف برخوردار نیستند ، بنابراین از بازرگان در مورد الگوهای مختلف و آنچه نشان می دهند سوال کنید.

عصر فرش: فرش های قدیمی عموماً دارای ارزش بیشتری هستند و اغلب آثار هنری آنتیک هستند.
دست ساز یا ساخت ماشینی: فرشهای دستبافت معمولاً دارای ارزش بیشتری هستند ، بنابراین نشان دهنده کیفیت بالاتر است. اما نکته قابل توجهی وجود دارد: از رنگهای طبیعی و پشم یا ابریشم ریسیده شده توسط دست باید در فرآیند تولید استفاده شود. این امر اغلب در روستاهای کوهستانی آناتولی ، ایران یا آسیای میانه که زنان جوان شاغل هستند ، رخ می دهد. امروزه بیشتر فرش ها به این شکل ساخته نمی شوند بلکه در کارگاه ها ساخته می شوند. به دنبال نقص باشید و گوشه ها را از نظر بی نظمی بررسی کنید. تکه های دست ساز به اندازه فرش های ماشینی عالی نیستند.
آنچه مایل به صرف آن هستید: هرگز نباید به بازرگان بگویید چقدر مایل به خرج کردن هستید نباید بودجه خود را بگویید. اگر این کار را انجام دهید ، آستانه آنچه از شما کسر می شود تعیین می کند و سرتان کلاه میرود.

معامله با بازرگان: قیمت ها را همیشه بالا میبرد ، غالباً برای پوشش کمیسیون ها تا سه یا چهار برابر بیشتراز قیمت واقعی ، اغلب برای بسیاری از افراد درگیر فروش ، قیمت ها بالا می رود. این امر به ویژه اگر با یک گروه مسافرتی یا کشتی تفریحی باشید ، بسیار صادق است ، زیرا آنها اغلب از بازرگانان کمیسیون می گیرند ، به ویژه فروشگاه هایی که در بروشور “بازرگانان برجسته” وجود دارد و اغلب به عنوان مغازه هایی که تأیید شده اند ، گواهی شده یا تایید شده اند برای ارزش دریافتی ، بی عیبی و صداقت.

سوال کلیدی که باید قبل از خرید فرش بپرسید:

فرش کجا بافته شده است؟ کدام روستا یا شهر؟
فرش چند ساله است؟ ارزش اغلب به سن بستگی دارد.
فرش دستباف است یا ماشینی؟ دست ساز بدیهی است که ارجح است.
مواد چیست؟ می تواند پشم ، ابریشم یا پنبه باشد. ابریشم می تواند گرانترین باشد ، اما پشم ریسیده شده با دست با تعداد نخ زیاد نیز ارزشمند است.آیا رنگ توسط رنگهای طبیعی یا شیمیایی تعیین می شود؟ فرشهای با کیفیت بهتر از رنگهای طبیعی استفاده می کنند.
تراکم گره فرش چقدر است؟ یک فرش با کیفیت باید حداقل حداقل ۱۲۰-۱۶۰ گره در هر اینچ مربع داشته باشد ، اما گره بیشتربهتر است ، اغلب تا ۴۰۰ گره موجود است.
چه کسی هزینه حمل و نقل را پرداخت می کند؟ در ترکیه فروشنده همیشه مسئول تمام هزینه های حمل و نقل ، گمرک و هزینه های گمرکی است.
از کجا می دانم فرش تقلبی نیست که در چین یا جاهای دیگر با مواد فرومایه و ماشین آلات ساخته شده باشد؟ پاسخ این است که ممکن است شما ندانید مگر اینکه با یک فروشنده معتبر و معتبر فرش با اعتبار شناخته شده سروکار داشته باشید.

اگر قصد خرید فرشی با کیفیت را دارید پس سوالات زیادی را بپرسید ، طرز کار ، رنگ ، الگوها ، وزن و طرح فرش را بررسی کنید و از همه مهمتر با یک تاجر معتبر برخورد کنید. بسیاری از محصولات فرومایه عالی به نظر می رسند اما نه دوام دارند و نه بعد از رسیدن به خانه جلای خود را حفظ می کنند. بهترین توصیه من: خرید فرش در محل زندگی خود ، نه در زمان گردشگری است. تا زمانی که از نمایندگی های معتبر در ترکیه یا جاهای دیگر خرید نکنید ، بیچاره می شوید و یا تقریباً کم می آورید.

این مقاله در سایت معروف فوربس در سال ۲۰۱۶ منتشر شده و توسط گوگل ترانسلیت ترجمه شده است.

از سایت منبع این نوشته دیدن فرمایید

 

خرید فرش ترکی (ترکیه): چگونه کلاه سرتان نرود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.