چرا اوکیوئه شگفت انگیز است؟

Why ukiyo-e is amazing | LIVE JAPAN travel guide

Date published: 22 March 2016
Last updated: 25 June 2020

Ukiyo-e ، ژانر معروف چاپ بلوک های چوبی ژاپنی است که به نام زیبای “تصاویر جهان شناور” (pictures of the floating world) به انگلیسی ترجمه می شود ،با ترکیب های جسورانه و رنگ های زنده تحسین مردم سراسر جهان را به خود جلب کرده است. بیایید نگاهی دقیق به سبک هنری مشهور ژاپن بیندازیم که حتی بر استادان بزرگ امپرسیونیسم در غرب تأثیر گذاشت.

اوکیوئه چیست؟

What is Ukiyo-e?

اوکیو (浮 き 世) هم به معنای جهان و هم به معنای زندگی است که همیشه متحرکو همیشه در حال تغییر است. سبک هنری ukiyo-e که در حدود قرن هجدهم تکامل یافته است ، نام اصلی خود را از چیزهایی می گیرد که می خواهد به تصویر بکشد. مانند بسیاری از تمدن های دیگر ، در ژاپن نیزهنر بیشتر متعلق به طبقه بالا ، اشراف و دانشمندان بوده است. اما Ukiyo-e سعی داشت زندگی منظم مردم عادی ژاپن را به تصویر بکشد که در نظم خود زودگذر و زیبا است. به همین ترتیب ، ukiyo-e را می توان فرهنگِ پاپِ خودِ دورهِ Edo نامید. با پیشرفت سریع در فن آوری های چاپ ، چاپ تصاویر بازیگران محبوب تئاتر و مدل های زن می توانست به صورت انبوه انجام شود و بنابراین به راحتی در دسترس مردم عادی قرار میگرفت. حتی تصویرگران کتاب (book illustrators) نیز این روند را پذیرفتند و تولید ukiyo-e خود را آغاز کردند.

انواع مختلف

The Different Types

اوکیوئی بیشتر با هدف گرفتنِ افراد عادی و نه از طبقه بالا ، نه تنها با تمرکز بر زندگی عوام به عوام ژاپنی متصل می شود ، بلکه همچنین با تمرکز بر ستاره های دوران چاپ محبوبی بودند از برای مثال چاپ تصاویر بازیگرانِ کابوکی محبوبِ مرد و زن کابوکی ، به مانند نسخه های تاریخی پوسترهای ستارگان محبوب که امروزه می شناسیم. به اصطلاح bijin-ga ، ژانر فرعی از اوکیوئی که در درجه اول زنان زیبا را به تصویر می کشد ، به ویژه مورد توجه قرار گرفتند و بسیاری از مردم برای دیدن زیبایی های چاپ شده روی کاغذ ، به انواع موسسات مراجعه کردند.

چرخش به سمت مناظر

Turning Towards Landscapes

با پیشرفت های اقتصادی طبقه متوسط ژاپن ، این که مردم توانایی سفر دارند موضوع اصلی اوکیوئه شد. علاوه بر این توسط دو تن از مشهورترین استادان هنر ، هوکوسای و هیروشیگه ، چشم اندازها به موتیف (موتیف = تصاویر تکرار شونده) محبوب برای چاپ بلوک های چوبی نیز تبدیل شد. با استفاده از مناظر طبیعی و زیبا و بناهای معروف ، این چاپ ها اغلب به عنوان سوغاتی کارت پستال فروخته می شدند. البته مناظر مورد جستجو بیشتر منظره شهر Edo و کوه فوجی بود.

اوکیوئه ، روند سنتی

همانطور که به طور خلاصه در بالا ذکر شد ، محبوب ترین استادان اوکیوئه در زمان خود Katsushika Hokusai ، Utagawa Hiroshige ، Kitagawa Utamaro و Toshusai Sharaku بودند. آنها همچنین می توانند مدیر روابط عمومی مکانها و افرادی باشند که به تصویر می کشند ، زیرا آثار آنها تأثیر گسترده ای بر افکار عمومی داشت. یک مثال خوب ، روند آرایش است: در دوره اِدو ، کسانی که روندهای مربوط به مد و آرایش را تعیین می کردند ، oiran یا همان کورتیزاهای کلاس بالا از طبقه بالا و اشراف بودند. نگاه آنها به چاپ های اوکیوئه جلب شد ، برای عموم پخش شد و توسط زنان عادی برداشت شد.

سرزندگی اوکیوئه

The Boldness of Ukiyo-e

پس از رنسانس ، جهان غرب بیشتر تمرکز خود را بر واقع گرایی گذاشته بود. هنگامی که ژاپن در پایان دوره ادو بار دیگر مرزهای خود را باز کرد ، بسیاری از هنرمندان غربی از زیبایی ساده و غیر پرسپکتیوی اوکیوئه متعجب شدند. ریشه های این سبک در هدف آن نهفته است. برای تولید انبوه طراحی شده است ، تمرکز اصلی اوکیوئه این است که موضوع را به ساده ترین راه ممکن در بهترین شکل ممکن دریافت کند. برای دستیابی به این نتیجه از رنگهای زنده و ترکیبات جسورانه استفاده شده است.

تحسین هنر امروز

تا زمانی که مجموعه های بزرگی از آثار مختلف این ژانر به خارج از کشور برده نشدند و شایستگی لازم را کسب نکردند،اوکیوئه یکی از مشخص ترین سبک های هنری ژاپن نبود. امروزه مجموعه های چشمگیر چاپها و نقاشی های زیبای اوکیوئه را می توان در موزه های مختلف ژاپن و همچنین خارج از کشور تحسین کرد. بیایید نگاهی به برخی از آثار توکیو بیندازیم.

موزه هنری یادبود اوکیو اوتا (Ukiyo-e Ota)

The Ukiyo-e Ota Memorial Museum of Art

این موزه هنری دارای یک مجموعه عظیم اوکیوئه شامل حدود ۱۴۰۰۰ اثر است که کل تاریخ ژانر هنری را از ابتدای محقرانه تا زوال آن در پایان قرن نوزدهم پوشش می دهد. تصاویر به نمایش درآمده به صورت ماهانه تغییر می کند و هر بازدید را به تجربه ای کاملاً جدید تبدیل می کند.


Ota Memorial Museum of Art

4.5 / 5

آدرس این موزه:

۱-۱۰-۱۰, Jinguumae, Shibuya-ku, Tokyo, 150-0001
View Map

نزدیک ترین ایستگاه:

Meiji-Jingumae (Harajuku) Station (Tokyo Metro Chiyoda Line / Tokyo Metro Fukutoshin Line)
سه دقیق پیاده روی تا موزه

تلفن تماس موزه:

۰۳-۵۷۷۷-۸۶۰۰

 

موزه ملی توکیو

The Tokyo National Museum

موزه ملی توکیو بزرگترین و قدیمی ترین موزه در کل ژاپن است که هنرهای زیبا ، نقاشی ها و مجسمه هایی را به نمایش می گذارد. گنجینه های ملی جهت نمایش ، از جمله بسیاری از قطعات اوکیوئه ، هر ماه تغییر می کند. شاهکارهای بزرگ چاپ بلوک چوبی در یک نمایشگاه دائمی به نمایش در می آیند و در مجموع ده اتاق را شامل میشود که براساس فصل ها و مضامین مرتب شده اند. این نمایشگاه دائمی برای همه کسانی که می خواهند گوهر و ماهیت اوکیوئه را تجربه کنند ضروری است.

موزه تنباکو و نمک

The Tobacco & Salt Museum

این موزه بی نظیر، فرهنگ جهانی دخانیات و تاریخ نمک را مورد توجه قرار داده است. جدا از آن ، مجموعه های بزرگ چاپ اوکیوئه در این موزه است که می توان آن را تحسین کرد. در میان آنها می توان به پرتره های (Today’s Beauties of the Time) اشاره کرد: Hanaogi from the Ogiya، Yoshino Tatsuta توسط Kitagawa Utamaro. از آنجا که این چاپها به طور دائمی به نمایش در نمی آیند ، بلکه در نمایشگاه های ویژه به نمایش در می آیند ، حتماً قبل از بازدید ، وب سایت موزه را بررسی کنید.


Tobacco & Salt Museum

 

آدرس

۱-۱۶-۳, Yokokawa, Sumida-ku, Tokyo, 130-0003

 

نزدیکترین ایستگاه:

Tokyo Skytree Station (Tobu Isesaki Line (Tobu Sky Tree Line))
پیاده ۸ دقیقه راه است

تلفن
۰۳-۳۶۲۲-۸۸۰۱

 

همچنین توصیه می شود:


The Beniya Antique Shop

The Beniya Antique Shop

株式会社紅家美術店

آدرس


۳-۱۰-۳۰ Hase, Kamakura City, Kanagawa Prefecture, 248-0016

نزدیکترین ایستگاه

Hase Station (Enoshima Electric Railway Line)
یک دقیقه پیاده راه است

تلفن:
۰۴۶۷-۲۲-۰۶۴۴

 

* این اطلاعات مربوط به زمان انتشار این مقاله است.
* قیمت ها و گزینه های ذکر شده قابل تغییر است.
* مگر اینکه خلاف آن ذکر شده باشد ، کلیه قیمت ها شامل مالیات می شود.

ترجمه توسط: گوگل ترانسلیت

ویراستاری ترجمه: علیرضا صدر ثقه الاسلامی

از سایت منبع این نوشته دیدن فرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.